گزارش پورمختار از تبانی برخی تیم‌های فوتبال و “قراردادهای صوری” بازیکنان Reviewed by Momizat on . خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از پرونده "فساد و تبانی در فوتبال" را تشریح کرد. محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای ا خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از پرونده "فساد و تبانی در فوتبال" را تشریح کرد. محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای ا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » گزارش پورمختار از تبانی برخی تیم‌های فوتبال و “قراردادهای صوری” بازیکنان

گزارش پورمختار از تبانی برخی تیم‌های فوتبال و “قراردادهای صوری” بازیکنان

گزارش پورمختار از تبانی برخی تیم‌های فوتبال و “قراردادهای صوری” بازیکنان

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از پرونده “فساد و تبانی در فوتبال” را تشریح کرد.

محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به پرونده “تبانی در فوتبال” اظهار داشت: در حال حاضر در بررسی این موضوع به یک‌سری کلیات دست یافتیم و آمادگی اعلام داریم ولی می‌خواهیم مقداری بیشتر بررسی کنیم چون اتفاقات پشت صحنه فوتبال بسیار پیچیده است لذا جزئیات را در آینده ذکر می‌کنیم.

گزارش پورمختار از تبانی برخی تیم‌های فوتبال و “قراردادهای صوری” بازیکنان

وی ادامه داد: به‌دلیل بررسی بیشتر اعلام جزئیات را کمی عقب انداختیم و مجدداً جلساتی با برخی مسئولین فدراسیون برگزار کردیم و در حال جمع‌آوری اطلاعات از بخش‌های مختلف هستیم. البته مقیدیم که به هر صورت واقعیت را حتماً بگوییم چون مردم خیلی حساس هستند و تعداد زیادی از آنها به این موضوع حساسیت دارند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان “کلیات این پرونده را قبل از عید جمع‌بندی کردیم و اکنون قابلیت اعلام داریم” از جلسه کمیته بررسی تبانی در فوتبال با حجت‌الاسلام علی‌پور دبیر ستاد منشور اخلاقی خبر داد و گفت: در بررسی پرونده با آقای علی‌پور جلسه داشتیم و از وی اطلاعات هم گرفتیم، البته بخش‌های مختلفی در این حوزه تأثیرگذار هستند، از اسپانسرها بگیرید تا طرفداران و رسانه‌ها، لیدرها و خود بازیکنان. از آن طرف هم بحث‌های مربوط به مسئولین در وزارتخانه و فدراسیون و داوران مطرح است.

پورمختار افزود: تمام مجموعه‌ها طرف مشورت ما بوده‌اند، یعنی تاکنون صدها جلسه برگزار شده و هر بار که آمده‌اند، اطلاعاتی دادند که پرونده گسترده شد لذا جمع‌بندی سخت است. اما درهرحال ما این پرونده را جمع‌بندی و نتیجه را حتماً اعلام می‌کنیم.

وی با اشاره به تشکیل کمپین‌هایی برای تغییر نتایج لیگ فوتبال گفت: چه کمپین‌ها و چه شرط‌بندی‌ها با تبانی‌ها اتفاق می‌افتند، یعنی فرض کنید کمپینی که در فضای مجازی تشکیل می‌شود تا رأی بدهند، در بازی و امتیازات تأثیری ندارد، بلکه اثر این در داوری، بازیکن و نحوه بازی کردن، در مربی‌گری و نحوه پرداخت پول بازیکنان و رسانه‌ها است. بنابراین همه اینها پکیجی هستند که باید کارکردشان را با هم بررسی کرد.

* برخی قراردادهای بازیکنان صوری است

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پاسخ به این سؤال “آیا در بررسی این پرونده به تبانی رسیده‌اید؟” تصریح کرد: بله، بسیار روشن. حتی این تبانی‌ها را در رسانه‌های ورزشی، مدارس فوتبال و لیگ یک و دو… هم داریم.

پورمختار با بیان اینکه تبانی‌ و فساد بیشتر در حوزه اقتصادی این موضوع است، گفت: در بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که واقعاً آمار و ارقام غیرواقعی است که یک تیم در طول سال ۱۵-۲۰ یا ۳۰ میلیارد هزینه داشته باشد که اصلش به قراردادهای هم غیرواقعی، هم غیرقانونی و هم صوری برمی‌گردد و یا مثلاً قرارداد یک و نیم میلیاردی با یک بازیکن بسته شود که اصلاً منطقی نیست و مثلاً خیلی کمتر از این به او پرداخت شود و بقیه پول در جاهای دیگر هزینه شود، لذا مسائلی این‌چنینی وجود دارد.

وی در پاسخ به این موضوع “این یعنی تبانی بازیکن با مدیر؟” تصریح کرد: بعضاً تبانی و بعضاً اجبار است؛ بازیکن را اجبار می‌کنند: این قرارداد را با این مبلغ ببند ولی همه مبلغ را به تو نخواهیم داد. بنابراین ما این موضوع را هم بررسی کردیم و در کلیات پرونده این موارد وجود دارد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: کمیته انضباطی و نحوه رسیدگی به آرای صادره و عملکرد این کمیته نیز جزو بررسی‌های ما بوده که بعضاً هم در این بخش تخلفاتی وجود داشته است. همچنین موضوع کمیته اخلاق و اخلاق در بازیکنان، مربیان، آموزشگاه‌ها، مدارس و فضای ورزشگاه‌ها و مجموعه اتفاقاتی که بعضاً رخ داده مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعاتی هم در این باره داریم و یا بعضاً تبانی‌هایی که بین تیم‌ها صورت گرفته برای اینکه تیمی صعود کند یا صعود نکند، نیز در گزارش ما لحاظ شده است.

“قول داده بودیم که گزارش تبانی در فوتبال تا آخر سال گذشته آماده شود ولی کلیات آن تقریباً آماده است ولی برای این که بتوانیم مسائل جزئی‌تر را اعلام و از همه اطلاعات به‌درستی استفاده کنیم، احتمال دارد که یکی ــ دو ماهی صبر کنیم و تحقیقات را ادامه دهیم. چراکه جامعیت برای مهم و مطلوب‌تر از زمانش است گرچه خبرنگاران تعجیل دارند که زودتر اعلام کنیم”.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 144

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا