هنرمندان هلندی واقعیت های ایران را در غرب بازگو می کنند Reviewed by Momizat on . استاد ایران شناسی و زبان فارسی دانشگاه «لیدن» هلند گفت: هنرمندان هلندی پس از سفر به ایران در بازگشت به موطن خود واقعیت های فرهنگ ناب ایرانی را به همراه می برند استاد ایران شناسی و زبان فارسی دانشگاه «لیدن» هلند گفت: هنرمندان هلندی پس از سفر به ایران در بازگشت به موطن خود واقعیت های فرهنگ ناب ایرانی را به همراه می برند Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » هنرمندان هلندی واقعیت های ایران را در غرب بازگو می کنند

هنرمندان هلندی واقعیت های ایران را در غرب بازگو می کنند

هنرمندان هلندی واقعیت های ایران را در غرب بازگو می کنند

استاد ایران شناسی و زبان فارسی دانشگاه «لیدن» هلند گفت: هنرمندان هلندی پس از سفر به ایران در بازگشت به موطن خود واقعیت های فرهنگ ناب ایرانی را به همراه می برند ، این امر یکی از مهمترین نکات مراودات دو کشور است.
به گزارش خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا، نشست چهارصدمین سال آغاز آموزش زبان فارسی در هلند روز دوشنبه هشتم اردیبهشت با حضور یوهانس دوما، سفیر هلند در ایران و آلبرت دی یانگ استاد ایران شناسی و زبان فارسی دانشگاه «لیدن» هلند و جمعی از استادان زبان فارسی از ایران در سالن مرکز همایش های کتابخانه های ملی برگزار شد.

بنابر این گزارش، آلبرت دی یانگ در بخشی از سخنان خود به اولین سال حضور زبان فارسی در هلند اشاره کرد و گفت: در سال ۱۶۱۳ میلادی اولین پروفسور زبان فارسی به نام توماس ارپینوس تدریس زبان فارسی را در هلند شروع کرد و در سال ۱۶۲۲ اولین لغت نامه زبان فارسی توسط جی گو گلیوس دراین کشور تدوین شد.

او علت اولیه علاقمندی هلندی ها به زبان فارسی را نیز روابط تجاری و سیاسی هلندی ها با ایران عنوان کرد و افزود: اما در ادامه قدرت گیری ایران به عنوان بخشی از جهان اسلام موجب گسترش این روابط شد.

هنردوستی و هنرپروری ایرانیان از دیگر دلایل جذب هلندی ها به فرهنگ ایرانی بود که «دی یانگ» به آن اشاره کرد و گفت: ایران و هلند مردمانی هنر دوست و هنر پرور دارند ایران با شعر و شاعرانش و هلند با نقاشی هایش در دنیا معروف است. بنابراین این علاقمندی ما را بیشتر به هم نزدیک کرد.

در ابتدای این نشست یوهانس دوما، سفیر هلند در ایران نیز به زبان کشور خود و بدون مترجم به ایراد سخنرانی پرداخت .

نشست چهارصدمین سال آغاز آموزش زبان فارسی در هلند به همت انجمن دوستی ایران و هلند و با همکاری سفارت هلند در ایران برگزار شد. این نشست در دو روز آینده به ترتیب در دایره المعارف زبان فارسی و کتابخانه مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام /*

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 74

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا