شما اینجا هستید: خانه » معرفی روستای چولاب » درباره چولاب

درباره چولاب

چولاب روستایی است در استان گیلان ، شهرستان رشت و بخش کوچصفهان . فاصله روستای چولاب تا نزدیک ترین شهر (لولمان) حدودا” چهار کیلومتر از غرب و آستانه اشرفیه حدود هف کیلومتر از غرب میباشد.

روستای چولاب از شمال با روستای فشتم ، از شرق با ابراهیم سرا و ازغرب با جیرکسیم (رشت آباد)  همسایه است چولاب همچنین از جنوب بوسیله سپیدرود از روستای کیسم جدا میشود.

عده ای بر این اعتقادند که نام چولاب از چول آب که به گویش گیلکی و محلی به معنای آب گل الود است برگرفته شده

رود سپید رود در امتداد این روستا و درحاشیه جنوبی این روستا امتداد یافته و مرز بین روستای چولاب و کیسم میباشد ، علاوه بر ان جوی گل آلودی که در بهار آب مصرفی شالیزار های چولاب را تامین میکند نیز در تمام روستا کشیده شده است که این دلیلی منطقی بر نامگذاری این روستا به چولاب است.

روستای سرسبز چولاب دارای آب و هوایی معتدل و طبیعت بسیار زیبا است که بقعه متبرکه امامزاده قاسم (ع) همچون نگینی در این روستا خود نمایی میکند.

آستان مقدس امامزاده قاسم (ع) با محیطی معنوی یکی از مهمانپذیر ترین مناطق چولاب و منطقه میباشد که در لاهیجان به رشت و بلوار منتهی به این آستان قرار دارد.

آستان مقدس امامزاده قاسم (ع) ، شالیزارهای سرسبز ، حاشیه کنار رود سپید رود ، خانه های قدیمی و سنتی ، باغات میوه و … از جاذبه های گردشگری چولاب محسوب میشوند.

جمعیت روستای چولاب حدودا” ۱۲۰۰ نفر بوده و شغل مردم آن کشاورزی ، دامداری ، باغداری و تقریبا نیمی از آنها نیز به شغل های آزاد و دولتی مشغول اند.

شرکت راهسازی  شهید بهشتی – کارخانه برنجکوبی مزرعه – فروشگاه رفاهی قدس – دبستان آیت الله دستغیب – مدرسه راهنمایی دخترانه راه زهرا (س) – خانه فرهنگ دیجیتال  کانون فرهنگی هنری خاتم الانبیاء (ص) – مخابرات – پست بانک و دفتر خدمات ارتباطی – مرکز فرهنگی قرآنی استان مقدس امامزاده قاسم (ع) – پایگاه مقاومت فاطمه الزهرا (س) – دفتر شورا و دهیاری از امکان مهم این روستا میباشند.

این مطلب در حال بروز رسانی و تکمیل شدن میباشد

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا