مرکز توسعه نوغانداری کشور در گیلان افتتاح شد Reviewed by Momizat on . معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم رونمایی از افتتاح این مرکز به خبرنگار ایرنا گفت: 11 استان کشور در بخش ابریشم فعالیت دارند ولی در سال معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم رونمایی از افتتاح این مرکز به خبرنگار ایرنا گفت: 11 استان کشور در بخش ابریشم فعالیت دارند ولی در سال Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » مرکز توسعه نوغانداری کشور در گیلان افتتاح شد

مرکز توسعه نوغانداری کشور در گیلان افتتاح شد

مرکز توسعه نوغانداری کشور در گیلان افتتاح شد

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم رونمایی از افتتاح این مرکز به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۱ استان کشور در بخش ابریشم فعالیت دارند ولی در سال های اخیر به دلیل برخی کم توجهی ها ، فعالیت های مربوط به کرم ابریشم کاهش یافته است.

ˈحسن رکنیˈ افزود: با تاسیس این مرکز، شاهد تحولاتی در توسعه صنعت ابریشم در کشور خواهیم بود.

مرکز توسعه نوغانداری کشور در گیلان افتتاح شد

وی خاطرنشان کرد: گیلان به دلیل فعالیت متعدد کشاورزی به عنوان استان پایلوت در امور کشاورزی محسوب می شود و اکثر مراکز تحقیقات کشاورزی در این استان مستقر هستند.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ایران نیز اظهار داشت: براساس مصوبه هیات دولت، شرکت سهامی کرم ابریشم کشور ایران به مرکز توسعه نوغانداری کشور تبدیل شد و تمامی امور حاکمیتی را برعهده می گیرد.

ˈفرزام پور رمضانˈ گفت: امور باقیمانده شرکت پرورش کرم ابریشم که جنبه حاکمیتی ندارند، در روند خصوصی سازی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: مرکز توسعه نوغانداری کشور در اموری همچون حفظ و توسعه ذخایر ژنتیکی، امور ترویجی، امور مربوط به صنعت و بازرگانی مرتبط با بخش کشاورزی سیاست گذاری می کند و امور مرتبط را در جهت توسعه نوغانداری به هم وصل می کند.

پوررمضان یادآور شد: این مرکز به منظور تثبیت اهداف فعلی نوغانداری در شهرستان رشت راه اندازی شده و تمامی استان ها از طریق همین مرکز پشتیبانی خواهند شد.

وی ادامه داد: این مرکز همچنین در امور تولیدی که در آینده از طریق شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ایران به بخش خصوصی واگذار می شود، سیاست گذاری می کند.

سرپرست مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ایران در روند خصوصی سازی قرار گرفته و اولین گام این شرکت در این راستا، تاسیس مرکز توسعه نوغانداری است.

وی یادآور شد: با تاسیس این مرکز، صنعت نوغانداری کشور به جایگاه اصلی خود باز می گردد و به رشد صنعت نوغانداری سرعت می بخشد.

به گفته پور رمضان؛ در سال جاری ۴۰میلیارد ریال برای مرکز توسعه صنعت نوغانداری کشور بودجه مصوب شده و سایر موارد نیز از سوی اعتبارات شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم تامین می شود.

به گزارش ایرنا، با تاسیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، رییس شرکت سهامی کرم ابریشم به عنوان سرپرست این مرکز معرفی شد.

شرکت سهامی کرم ابریشم ایران در سال ۱۳۵۹ براساس مصوبه شورای انقلاب به عنوان متولی نوغانداری کشور تاسیس شد و دفتر مرکزی این شرکت از آن زمان تاکنون در شهر رشت واقع شده است.

پرورش کرم ابریشم در استان های گیلان ، مازندران ، گلستان ، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ، آذربایجان شرقی ، اصفهان، فارس، یزد و خوزستان انجام می شود.

حدود ۱۱ هزار هکتار مساحت توتستان های کشور است که هشت هزار هکتار آن در گیلان قرار دارد و این استان، ۶۰ درصد پیله تر ابریشم ایران و خراسان رضوی ۶۰ درصد نخ ابریشم را تولید می کنند.

پیله ابریشم تولید نوغانداران ایران در یک هزار و ۲۰۰ کارگاه سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استان های گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شود.

از ۵۰ هزار نوغاندار کشور، ۳۰ هزار نوغاندار گیلانی هستند.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 144

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا