لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد Reviewed by Momizat on . سیف الله آقابیگی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون 425 کیلومتر از انهار و زهکشی های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه لایروبی شده است . وی ا سیف الله آقابیگی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون 425 کیلومتر از انهار و زهکشی های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه لایروبی شده است . وی ا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

سیف الله آقابیگی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون ۴۲۵ کیلومتر از انهار و زهکشی های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه لایروبی شده است .

وی افزود : با توجه به اهمیت بهره برداری و مدیریت بهینه منابع و مصارف آبی در سال جاری بخصوص در بخش کشاروزی ضمن انجام تعمیرات و بهنگام سازی تجهیزات یکی از ایستگاههای پمپاژ مهم شهرستان لاهیجان ، بیش از ۱۲۰متر مکعب از رسوبات این ایستگاه تخلیه شد .

وی خاطرنشان کرد : ۱۸مورد از سردهنه های خاکی و دو حلقه چاه این شرکت برای آبیاری شالیزارهای این شهرستان ها مهیا شده و تاکنون ۱۱۳ ایستگاه پمپاژ آب در این منطقه برای آبیاری شالیزارهای کشاورزی بازسازی و بطور کامل سرویس شده است .

آقابیگی ادامه داد : همچنین بیش از ۸۴ پهنه از آب بندان های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه برای فصل زراعی سال جاری آماده شده اند .

وی گفت : ۱۰۱مورد سر دهنه خاکی و ۷۷ حلقه چاه عمیق متعلق به آب منطقه ای و مردم شامل تعریض و تعمیر پمپ و تابلو برق برای شرایط آبیاری شالیزارهای منطقه تالش و آستارا نیز مهیا شده است .

وی گفت : بیش از ۸۵ کیلومتر از انهار و زهکشی منطقه تالش و آستارا نیز لایروبی شده و حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب در سر دهنه های خاکی این منطقه عملیات خاکبرداری صورت گرفته است .

وی اظهارداشت : ۱۵مورد سردهنه خاکی در منطقه اسالم توسط این شرکت بصورت کامل بازساری شده و مورد بهره برداری قرار گرفته و تاکنون ۱۰ مورد دریچه فلزی و سه مورد سردهنه بتونی در این منطقه تعمیر و بازسازی و مهیا شده است .

وی یادآورشد : ساماندهی و لایروبی رودخانه طولارود تالش به طول سه کیلومتر و با حجم کاری بیش از ۲۵ هزار متر مکعب رسوب برداری نیز در حال انجام است .

به گفته وی ۱۵۲پهنه آب بندان شهرستان های رضوانشهر ، انزلی و ماسال برای فصل کشاورزی سال جاری آماده شده و در بیش از ۷۰ کیلومتر از انهار و زهکشی این منطقه لایروبی انجام شده است و در ۷۹ سردهنه جهت آبیاری شالیزارهای این منطقه نیز بازسازی و آب گذاری صورت گرفته است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان یادآورشد : ۲۱ ایستگاه پمپاژ آب و ۵۳ حلقه چاه این منطقه نیز مورد بازدید و سرویس کامل قرار گرفتند .

آقابیگی گفت : نهر لوله سرای شهرستان ماسال به طول ۷۰ متر و با ارتفاع پنج متر و به عمق ۱۰متر از دیواره های این رودخانه که تخریب شده بود نیز بطور کامل بازسازی و آب گذاری شد که با این اقدام نگرانی کشاورزان ۱۲۰ هکتار از شالیزارهای تحت پوشش این منطقه بر طرف شده است .

استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۱۸۰هزار هکتار این شالیزارها از شبکه آبیاری سد سفیدرود و بقیه از آب بندان ها و رودخانه های طبیعی آبیاری می شوند

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 43

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا