فرهنگ مشترک،زمینه ساز همکاری علمی مازندران و آستراخان روسیه است Reviewed by Momizat on . به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ ویتالی الکساندرویچ گوتمان ˈ عصر سه شنبه در نشستی با اعضای هیات رییسه دانشگاهعلوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به نبود دانشگاه به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ ویتالی الکساندرویچ گوتمان ˈ عصر سه شنبه در نشستی با اعضای هیات رییسه دانشگاهعلوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به نبود دانشگاه Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » فرهنگ مشترک،زمینه ساز همکاری علمی مازندران و آستراخان روسیه است

فرهنگ مشترک،زمینه ساز همکاری علمی مازندران و آستراخان روسیه است

فرهنگ مشترک،زمینه ساز همکاری علمی مازندران و آستراخان روسیه است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ ویتالی الکساندرویچ گوتمان ˈ عصر سه شنبه در نشستی با اعضای هیات رییسه دانشگاهعلوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به نبود دانشگاه تخصصی کشاورزی در آستراخان افزود: کارهایی که در دانشگاه علوم کشاورزی ساری در زمینه ژنتیک، ماهی شناسی و زیست محیطی انجام شده، قابل توجه است.

وی علاقه مندی آستراخان را نسبت به استفاده از تجربیات مازندران در زمینه کشت ابراز داشت و گفت: اگر چه بیشتر زمین های آستراخان دچار کم آبی هستند ولی در سفر به مازندران دریافتیم که تحقیقاتی برای استفاده از اراضی ای که با مشکل کمبود آب مواجه هستند در این استان وجود دارد که مایلیم از آن استفاده کنیم.

معاون آموزشی دانشگاه آستراخان خواستار تبادل دانشجو میان این دانشگاه با دانشگاه علوم کشاورزی ساری شد و گفت: برای گسترش همکاری ها و امضای تفاهم نامه لازم است هیاتی از دانشگاه علوم کشاورزی ساری به دانشگاه آستراخان سفر کند.

وی همچنین قابلیت های علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: اگر از ریز فعالیت های دو دانشگاه اطلاعات بیشتری کسب کنیم امکان همکاری بیشتر می شود.

گوتمان گفت: دانشگاه آستراخان آماده همکاری برای اجرای طرح های مشترک علمی و برگزاری کنفرانس هایی با دانشگاه کشاورزی ساری است.

رییس دانشکده فنی آستراخان هم در این نشست در مورد برقراری ارتباط میان دو دانشگاه، گفت: اگر زمینه ای برای شناسایی ظرفیت و برنامه های دو دانشگاه فراهم شود امکان همکاری زیادی وجود دارد.

ˈ یوری پیمنوف ˈ با بیان اینکه در دانشگاه آستراخان جلساتی را در زمینه ماهی شناسی و شیلات برگزار کردیم ، افزود : همکاری خوبی در این دو زمینه نیز می توانیم داشته باشیم.

وی هدف از سفر به مازندران را بررسی وضعیت زیست محیطی دریای خزر عنوان کرد و بیان داشت: استان مازندران و آستراخان در حوزه دریای خزر قرار دارند و هرنوع تغییری در شرایط زیست محیطی به طور مستقیم در زندگی مردمان هر دو استان تاثیر دارد.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری هم در این نشست از مازندران به عنوان قطب اصلی جنگل ایران نام برد و گفت: مازندران همچنین قطب صنعت مرغداری، تولید محصولات لبنی، صنایع غذایی ،صنعت چوب، گیاهان دارویی و محصولات گلخانه ای است.

ˈ محمدعلی بهمنیارˈ به قابلیت های کشاورزی مازندران اشاره کرد و افزود: تولید حدود ۸۰ نوع محصول کشاورزی، داشتن مقام اول در تولید برنج، مرکبات، کیوی، کلزا ، سویا، گیاهان دارویی، هلو و شلیل از جمله قابلیت های کشاورزی استان است.

وی اقدامات پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی مازندران را هم تشریح کرد و گفت: هم اکنون هشت عنوان مجله پژوهشی در این دانشگاه منشر می شود و کتابخانه مرکز اسناد دانشگاه هم از بهترین ها در کشور است.

بهمنیار از طرح استفاده از آب شور دریا در مصارف کشاورزی، صنعتی و شرب به عنوان اقدامات پژوهشی دانشگاه کشاورزی ساری یاد کرد و افزود : این دانشگاه در طرح ملی پسماند نیز همکاری دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم کشاورزی ساری در طرح ملی مدیریت منابع حوضه های آبخیز و خشکسالی نیز به عنوان همکار اصلی فعالیت می کند.

وی تعداد اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه علوم کشاروزی ساری را ۱۱۸ نفر اعلام کرد و افزود : این دانشگاه دارای چهار دانشکده در زمینه علوم زراعی، مهندسی زراعی، منابع طبیعی و علوم دامی و شیلات است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو تربیت می کند.

دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری دو هزارو ۵۸۰ دانشجو دارد که یکهزارو ۶۸۱ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۶۵۴ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۴۵ دانشجو در مقطع دکترا در حال تحصیل هستند.

اعضای هیات علمی آستراخان روسیه همچنین از پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بازید کردند.

هیات ۶۰ نفره اقتصادی آستاراخان به سرپرستی استاندار آن منطقه دوشنبه شب وارد مازندران شد و قرار است در سفر دو روزه ضمن دیدار و گفت و گو با مسوولان استان، از صنایع و مراکز علمی و آموزشی نیز بازدید کرده و با مدیران آنها مذاکره کنند.

 

منبع:ایرنا

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 43

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا