روحانی: عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، اما نه می دانند دین چیست و نه آخرت Reviewed by Momizat on . به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (شنبه) که در دیدار کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای مدنی در آستانه روز جهانی محی به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (شنبه) که در دیدار کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای مدنی در آستانه روز جهانی محی Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » روحانی: عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، اما نه می دانند دین چیست و نه آخرت

روحانی: عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، اما نه می دانند دین چیست و نه آخرت

روحانی: عده ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، اما نه می دانند دین چیست و نه آخرت

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (شنبه) که در دیدار کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای مدنی در آستانه روز جهانی محیط زیست سخن می گفت، افزود:دولت در هیچ یک از مسایل مهم اجتماعی خودش نمی تواند مسایل را حل کند چه اقتصاد، چه محیط زیست و چه دین مردم باشد.

وی تصریح کرد: دولت می تواند تسهیلات لازم را فراهم و حمایت کند؛ کار ، کار مردم است.همه اینها کار مردم است.

وی تصریح کرد: دولت دینی خیلی دولت خوبی است ولی دین دولتی را نمی دانم. باید بحث کنیم. دین را نباید به دست دولت بدهیم. دین دست کارشناسان خودشان است. دین دست علما، حوزه ها، مراجع، صاحب نظران، فرهیختگان و دلسوزان است و آنها باید دین را تبلیغ کنند و دولت باید حمایت و کمک کند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که تنها با تصمیم دولت یک فیلم خوب ساخته نمی شود، خاطر نشان کرد: باید هنرمند به میدان آید و دولت از او حمایت کند؛ پس با جوشش هنر از ذوق هنرمند است که یک فیلم خوب ساخته می شود.

وی اضافه کرد: همچنین در ساختن اقتصاد و عبور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی مردم باید به صحنه بیایند و دولت موانع و مشکلات را از پیش پای مردم بردارد و چارچوب های آینده اقتصاد را ترسیم کند ولی هرچه صنعت به مردم واگذار شود و دولت حمایت کند، سرعت بیشتری را به سمت هدف طی خواهیم کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه محیط زیست در راس همه کارها است، یادآور شد: زمانی بود که محیط زیست بصورت تشریفات بود. زمانی بود که هنوز همه به باور نرسیده بودند که محیط زیست مدخلیت دارد و باید روی آن حساب باز کرد. فکر می کردند مسایل محیط زیستی جزو تشریفات است و حالا برای قشنگی هم می گویند مساله محیط زیست پیوستی هم داشته باشد.

روحانی افزود: مانند بهداشت، زمانی که امد مردم فکر می کردند، تشریفات است. زمانی می خواستیم در خزانه ها، دوش آب بیاوریم چه بساطی به پا شده بود.عده ای می گفتند نصف دین از بین می رود اگر لوله کشی شود و دوش بیاید.

رییس جمهوری گفت: آن زمان آغاز طلبگی من بود، در قم بودم. همان سال ۱۳۴۰ داشتند حمام ها را عوض می کردند، سر و صدایی درست شد. دو حادثه در قم ما دیدیم که خیلی مهم است یکی مربوط به حمام ها بود یکی وقتی می خواستند ساعت را عوض کنند، ساعت تابستانی و زمستانی.

رییس دولت یازدهم اضافه کرد: بعضی از مردم واقعا بیکارند، کار ندارند، شغل ندارند، دچار توهمات هستند. مداوم غصه دین و آخرت مردم را می خورند، نه دین را می دانند چیست و نه می دانند آخرت چیست اما همیشه غصه می خورند.

رییس جمهوری با تبریک به مناسبت میلاد با سعادت امام حسین، قمر بنی هاشم و امام سجاد و حضرت ولی عصر که در پیش رو است، گفت: ماه شعبان ماه پیامبر (ص) است و در این ماه روحمان را برای عبادت واقعی در حق در ماه رمضان آماده می کنیم.

وی درباره اهمیت محیط زیست اظهار داشت: روزگاری بشر در آغاز صنعتی شدن مشکلات و آثار منفی آن را در زندگی خود متوجه نمی شد و حتی افتخار می کردند که در طبیعت مداخله می کنند و مدعی بودند مداخلاتشان زیبا آفرین است و زندگی را برای مردم سهل می کند.

روحانی با بیان این که بسیاری از پیشرفت های علمی شرایط زندگی را برای بشر آسان کرده است، اما باید اقدامات جبرانی هم در کنار آن انجام می دادیم، افزود: به طور مثال زمانی اتومبیل را نعمت بزرگ خدادادی می دانستند که توسط صنعت گران پدید آمده بود، اما اشکال از اینجا شروع شد که وقتی سوار ماشین شدیم پیاده روی را به نحو دیگر جبران نکردیم.

رییس جمهوری همچنین با بیان این که در مکان یابی برای مسکن، صنعت و جاده سازی خطا کرده ایم، تصریح کرد: باید مکانی را برای مسکن سازی و صنعت انتخاب می کردیم که کمترین صدمه به محیط زیست را بزنیم اما زمین های زراعی و باغ ها را به مسکونی تبدیل کردیم و اشکال از همین جا آغاز شد.

وی با بیان این که حتی در مدرنیته هم اموری از سنت را باید به شکل جدید حفظ کنیم، افزود: در صورتی می توانیم راحت زندگی کنیم که جنگل و دریاچه ، تالاب و رودخانه و غیره داشته باشیم.

روحانی با بیان اینکه قوانین مربوط به محیط زیست در ایران از شکاربانی شروع شده است، گفت: اولین قانون برای نظام دادن شکاربانی و صید در دریا ها وضع شد و اسم سازمان محیط زیست از حدود سال ۱۳۵۰ مطرح شد.

رییس دولت یازدهم با بیان اینکه اصل ۵۰ قانون اساسی در رابطه با محیط زیست است، اظهار داشت: در قانون اساسی راه به روشنی بیان شده است که نباید محیط زیست را تخریب و آلوده کنیم؛ چرا که آلودگی و تخریب، محیط زیست را تهدید می کند.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این مطلب که در اولین جلسه دولت یازدهم همانطور که قول داده بودم راجع به دریاچه ارومیه بحث شد، گفت: خوشحالم دولت کارش را با مسایل محیط زیست آغاز کرد، اما معتقدم دولت در هیچ یک از مسائل مهم اجتماعی خودش به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل کند، بلکه دولت می تواند تسهیلات لازم را فراهم کند و مردم را حمایت کند چرا که این مهم، کار مردم است.

رییس جمهور با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: در سالهای اخیر هوای تهران راه رفتن را برای مردم سخت کرده بود؛ همچنین مساله دریاچه ارومیه به مشکل بزرگ تبدیل شد که البته قدم هایی برای حل این مشکل برداشته شده و شرایط جوی نیز تا حدی کمک کرده است چون اگر به دریاچه رسیدگی نشود زندگی ۱۴ میلیون نفر به خطر می افتد و اگراین دریاچه خشک شود طوفان های نمک شروع می شود که زندگی مردم را به خطر می اندازد.

روحانی در ادامه با بیان این که برخی می گویند این روزها آب و هوای تهران خوب شده است و این کار خدا است، گفت: البته باد و باران از نعمت های خداوند است و حتی اگر دولت توفیقاتی پیدا می کند از رحمت های خداوند است اما دولت بر مساله محیط زیست به عنوان مساله اصلی برای سلامت و زندگی سالم مردم به عنوان اولویت بسیار مهم تاکید می کند و در این راستا برای عوض کردن بنزین در وزارت نفت کارهای خوبی انجام شد که خانم ابتکار هم واقعا در این رابطه احساس مسوولیت می کنند اقدامات مفیدی انجام دادند و آثار تغلیظ بنزین را امروزه در تهران می بینیم که البته باد هم به آن کمک کرده است.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات محیط زیستی اولین قدم فرهنگ است، خاطر نشان کرد: باید از دبستان برای فرهنگ سازی جوانانمان کار کنیم که آموزش و پرورش در این رابطه وظیفه سنگینی دارد چون همه باید زندگی با زیست سالم را بیاموزند.

رییس جمهوری با تاکید بر این که برای حل مشکلات محیط زیستی اساس را باید از فرهنگ آغاز کنیم خاطر نشان کرد: فرهنگ را باید از دبستان شروع کرد؛ چرا که بچه ها می توانند پدر و مادر خود را هدایت کنند.

رییس جمهور با اشاره به این که در دوره ای شاهد مشکلاتی در آب آشامیدنی مردم تهران بودیم گفت: وقتی پیگیری کردیم دیدیم که روی دریاچه سد کرج خانه های شناور ساخته اند و زندگی می کنند و حدود ۲۴۰ خانه شناور روی دریاچه سد کرج ساخته شده بود که من نمی گویم که متعلق به چه کسانی بود اما همه را جمع کردیم و در آن زمان به عنوان شورای عالی امنیت ملی وارد عمل شدیم و همه رستوران های لبه دریاچه را تخریب کردیم و خانه های روی دریاچه را جمع کردیم و به خاطر دارم که در آن روزها تلفن دفترم زنگ می خورد که چرا این اقدامات انجام می شود اما بعد از اینکه یکسال خون دل خوردیم همه آنها را از بین بردیم.

وی با اشاره به نقش صدا و سیما و رسانه ها در فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست گفت: مشارکت مردم نیز برای حل این مشکل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این راستا سازمان های مردم نهاد بسیار تاثیرگذارند.

رییس جمهور با تاکید بر این که نباید مردم را دست کم بگیریم، افزود: دولت و مقامات دولتی در هر مقام نوکر مردم هستند، چون کشور حکومت و نظام متعلق به مردم است و دین همه زندگی به مردم است همچنین عشق به خانواده رسالت در دل مردم ما است ، پس باید به صحنه بیایند و دولت وظیفه دارد که کمک کند.

به گزارش ایرنا، در این مراسم معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، محمد نهاوندیان رئیس فتر رئیس جمهور، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور و تعدادی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز حضور دارند.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 43

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا