خلیج فارس میراث گرانبهایی که باید جاودانه بماند Reviewed by Momizat on . حمیده ماحوزی، سه شنبه به مناسبت دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فاررس درگفت وگو با ایرنا افزود:خلیج فارس شاهرگ حیاتی میهن ماست و استان بوشهر نیز در کرانه شمالی خلیج ف حمیده ماحوزی، سه شنبه به مناسبت دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فاررس درگفت وگو با ایرنا افزود:خلیج فارس شاهرگ حیاتی میهن ماست و استان بوشهر نیز در کرانه شمالی خلیج ف Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » خلیج فارس میراث گرانبهایی که باید جاودانه بماند

خلیج فارس میراث گرانبهایی که باید جاودانه بماند

خلیج فارس میراث گرانبهایی که باید جاودانه بماند

حمیده ماحوزی، سه شنبه به مناسبت دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فاررس درگفت وگو با ایرنا افزود:خلیج فارس شاهرگ حیاتی میهن ماست و استان بوشهر نیز در کرانه شمالی خلیج فارس با۹۳۷ کلیومتر بیشترین مرز مشترک با این آبراه و کشورهای همسایه دارد.

وی اضافه کرد: این مرز آبی افزون بر موقعیت تجاری و بازرگانی از نظر سیاسی و فرهنگی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و به همین دلیل هم در چهار دوره مورد تهاجم بیگانگان قرارگرفته است.

ماحوزی با اشاره به این که هرساله به مناسبت روز ملی خلیج فارس برنامه هایی در استان های بوشهر و هرمزگان برگزار می شود اضافه کرد: این که این برنامه ها در کدام استان برگزار شود مهم نیست و هدف حقانیت و تاثیر حوزه خلیج فارس در ایران و موقعیت استراتژیک این منطقه است که بایستی ظرفیت های هر منطقه که بیشترین تاثیر در شناساندن و معرفی خلیج فارس و پیشینه آن به جوامع بین المللی است مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: ما خلیج فارس و بوشهرمان را نماد صلح و دوستی می دانیم بوشهر با همه داشته هایش و تاریخ سراسر غرورش هیچگاه مغفول نخواهد ماند.

وی گفت: در مرکز اسناد استان بوشهر نیز بیش از ۲۵هزار سند در مورد خلیج فارس موجود است و کتیبه هایی جامانده از بندر سیراف این استان و موزه دریا و دریانوردی بوشهر نیز سندی از حقانیت و جایگاه خلیج فارس است.

وی درمورد برنامه های روز ملی خلیج فارس در بوشهر در سال جاری گفت: دبیرخانه روز ملی خلیج فارس با برگزاری نمایشگاه های عکس، اسناد و آثار پژوهشی با موضوع خلیج فارس، نشست های علمی، برگزاری نمایشگاه آثار در نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران و برنامه های آیینی و سنتی بوشهر که نشان دهنده تاثیر خلیج فارس در زندگی مردم این منطقه است از جمله این برنامه هاست .

دبیر جشنواره استانی روز ملی خلیج فارس گفت: چاپ دو کتاب با موضوع خلیج فارس، تاثیر زیست محیطی این حوزه و ارائه آثاری از دریا و دریانوردی از دیگر برنامه های پیش بینی شده است در استان بوشهر برای بزرگداشت روز ملی خلیج فارس است.

روز ملی خلیج فارس در تقویم ایران دهم اردیبهشت است که یادآور اقدام ایرانیان در اخراج پرتغالی های استعمارگر در سال ۱۶۲۲ از این منطقه است.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 43

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامي حقوق مادي و معنوي محفوظ است ، طراحي و پشتيباني توسط كوثر وب| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا